Uykusuzluğun ilacı: “Hiçbir şey düşünmek”

Eskiden ben de uyku problemi çekiyordum. Yatağa girdikten sonra laf lafı açıyor, o konudan o konuya atlıyor, kendimi düşünmekten alamıyordum. Bir gün Fenerbahçe formasıyla Kadıköy’de gol atıyor, diğer gün elimde sopa günün şanslısını dövüyordum.

En sonunda değişik bir yöntem geliştirdim. Başlarda çok zorlandım ama sonrasında “yastığa 5 kala” uyur hale geldim. Artık yastığa doğru yaklaşınca esneyip, kafamı koyduğum an uyuyorum. Bu ulvi metodu sizinle de paylaşayım: “Hiçbir şey düşünmek

Yanlış yazdığımı düşünebilirsiniz ama hayır bu abuk ismi ben buldum.

Yatağa girdiğinizde sadece 1 dakika boyunca hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. Başınıza gelecekleri sırasıyla yazayım:

  1. Öncelikle aklınıza “şu an hiçbir şey düşünmüyorum” düşüncesi gelecek. İşte burda patladınız. Hiçbir şey düşünmemeniz gerekiyor. Çabuk atın düşünceyi kafanızdan.
  2. Tam birşey düşünmüyorken sağdan soldan tak, tuk bir ses gelecek. Sesin nerden geldiğini düşüneceksiniz. Sonra tüh bak düşündüm diye düşüneceksiniz. Çabuk düşünmeyi bırakın sesleri duymayın.
  3. Herşeyi oturttunuz başarıyorsunuz ama bu sefer de başınız ağrıyacak. Az biraz ağrısın sonra kendinizi rahat bırakın.
  4. Yapabildiğiniz kadar bu süreci tekrarlayın.İlk gününüz olduğu için defalarca denedikten sonra uyuyabileceksiniz.
  5. Bir kaç gün sonra beyniniz yatağa girince kendini kapatmayı öğrenecek. Deneme sayılarınız azalacak. En sonunda çaba sarfetmeden uyuyabileceksiniz.
Önerdiğim metodun aslında “Pavlov’un köpek deneyi”nden bir farkı yok. Kendimizi programlamamız mümkün. Ben bu yöntemi senelerdir beğenerek kullanıyorum. Umarım sizin için de işe yarar.
İyi uykular…

Leave a Reply

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.