Hedef Türkiye – Oktay Sinanoğlu

Bizden neden bir Bill Gates, Steve Jobs çıkmıyor denen bir Türkiye’de Oktay Sinanoğlu’nun kim olduğunu bildiğinizi varsayarak anlatmaya gerek duymuyorum. Yine de merak edenler için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Oktay_Sinano%C4%9Flu , http://www.oktaysinanoglu.com.tr/

Daha önce hiç Oktay Sinanoğlu kitabı okumamıştım. “Hedef Türkiye” kitabını okumaya başladım ve ne kadar zeki ve vizyoner bir insan olduğunu o zaman anladım.

“Hedef Türkiye” kitabı Oktay Hoca’nın seneler içinde yaptığı tüm konuşmaların toplanmış hali. 2001 yılında ODTU’de yaptığı bir konuşmayı okurken “ben neden orda değildim? kim bilir hangi kafede hangi gereksiz muhabbeti yapıyodum” diyerek kendime çok kızdım.

Kurgusu olan bir kitap değil. Bu yüzden yer yer kendini tekrarlıyor. Ama mutlaka okunması gereken ve her Türk’ün içinde kıvılcım yakacak bir kitap.Kitapta en beğendiğim kısım hiçbir siyasi görüşü eleştirmeden tamamen yön gösterici olması. “Hangi yöne gidersek toplum olarak başarılı olabiliriz?”in altı çok güzel çizilmiş.

Şu soruların cevabını kitapta çok net bulabiliyorsunuz:
  • Teknolojide bu kadar geri kalmışken acaba yakalayabilir miyiz?
  • Milletçe kaybolan özgüvenimizi geri kazanabilir miyiz?
  • Herkes gerçekten İngilizce bilmeli mi?
  • Türkçe’nin ve Türklüğün önemi – neden bu hale geldiği?
Eğer vaktiniz varsa mutlaka okuyun, eğitimciyseniz de öğrencilerinize okutun derim.
E-kitap olarak ben satılan bir dükkan bulamadım. Eğer e-kitap okuyucusuysanız ve kitap yayınlanırsa alacağınıza söz verirseniz sizinle e-kitap’ı paylaşabilirim;)
İyi okumalar..

One Comments

  • Ümit Uzun June 29, 2016

    Askerliğin bana kazandırdığı şeylerin en başında Oktay Sinanoğlu’nun tüm kitaplarını okuyabilme şansı gelir. Zaman ve Kitap olunca insan okuyor da okuyor :) Gerçekten her Türk evladının tekrar tekrar okuması ve içselleştirmesi gereken kitaplardan birisidir Hedef Türkiye.

Leave a Reply

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.