Ercan’dan gizli kalmış lezzet ikilileri

Bazen bir arkadaşı yerken gördüğüm, bazen de tesadüfen keşfettiğim  lezzetler var.Bunları sonraki nesillere aktarmak için buraya yazıyorum :) Belki siz de deneyince beğenirsiniz. Eğer tavsiyeleriniz varsa yoruma yazarsanız, ben de zaman içinde deneyip listeyi geliştiririm. Evladiyelik bir liste hazırlamış oluruz.

Eti Browni + Ülker Çikolatalı Gofret : Üniversite yıllarında bir çok arkadaşı bu muhteşem ikiliyle tanıştırmıştım. Hangisini önce hangisini sonra yediğimizi tam hatırlamıyorum ama inanmazsınız ikisi birleşince ağızda fıstık tadı bırakıyor. (edit: önce browni’ymiş. Serkan’a teşekkürler…)

Tereyağı + Tuz : Bir doğa kahvaltısında iki arkadaş ekmeğin üzerine tereyağı sürüp üzerine tuz döktüler. Daha önce denememiştim ben de denedim gerçekten lezzetli oluyormuş. Deneyin vazgeçemeyeceksiniz.

Patates kızartması + Zeytin : Favori ikilililerimden. Sinemalarda satılsa yok satacağını düşünüyorum.

Yeşil Ekşi Elma + Tuz : Küçükken daha çok yerdim şimdilerde elmanın ekşisini de bulmak zor. Özellikle kışın canı erik çekenlere birebir

Yoğurt + Badem/Fındık : Bir kase yoğurdun içine basın kuruyemişleri. Hem  öğün olacak hem de keyiften mayışacaksınız.

Çoban salatanın suyu + ekmek : Şişe içinde satılsa tereddütsüz alacağım üründür. Özellikle çoban salata olması gereklidir zira diğer salata suları yanına yanaşamaz. Boşta gördüğünde ekmekle saldır.

Kaşar Peyniri + Bal : Bu haftasonu ilk defa denedim. Kaşar peynirini bala bandırıp bandırıp yiyin.

Kaymak + Sarelle/Nutella : Selçuk Güreşçi arkadaşımın tavsiyesi üzerine denedim. Gerçekten çok güzel oluyor. Bal + Kaymak ikilisinin senelerdir süren hakimiyetine son verebilir.

BONUS:
Uyku kaçırma ilacı – Kola + Çekirdek : Öğrenciyseniz size mutluluğun formülünü açıklıyorum. Sınav yaklaştıkça uykunuz gelecek, göz kapaklarınıza hakim olamayacaksınız. Hemen en yakın marketten 100 gr çekirdek alın, bir de yanına kola açın. 15 dakikalık bir çekirdek çitleme seansı sizi kendinize getirecektir.

Afiyet olsun…

5 Comments

 • Resul Dilsiz May 10, 2016

  Ayva, tuz ve limon. Ayva küp küp doğranır, üzerine doğranan ayva sayısı kadar limon sıkılır. böyle bol limonlu ekşi. Peşine de tuzu bol kepçe bastın mı süper… bak ağzım sulandı.

 • Ercan May 10, 2016

  Aynısının havuçlu versiyonu da bir arkadaştan tavsiye olarak geldi. Deneyip ekleyeceğim ;)

 • Serkan May 10, 2016

  Kaptan once browni, sonra gofret. Tercihen visneli browni 👍

 • Ercan May 10, 2016

  Sağolasın Serkan kaptan düzenledim…

 • Sinan May 16, 2016

  Patates kizarmasi – zeytin bunu denemem lazim. Benim kisisel tercihim patates kizartmasi ve vanilyali dondurma. Tatli ve tuzlu, soguk ve sicagin dilimin ucunda ahenkle dans etmesi tarifi zor tatlar/zevkler ortaya cikariyor.

Leave a Reply

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.