Akıllı saat tavsiyesi: Pebble

Yaklaşık 1 yıl önce akıllı saatleri daha yakından tanıyabilmek için Amerika’ya giden bir arkadaştan Pebble almasını istemiştim. 99$’a Pebble Classic satın aldım. En kötü dijital saat olarak kullanırım diyordum fakat kullanınca gerçekten çok daha fazlası olduğunu gördüm.

Pebble’de sesli konuşma vs. yok. En önemli özelliği cep telefonuna gelen mesajları, çağrıları ve  bildirimleri ekranında göstermesi. Bu özellik dandik gibi görünse de evde telefon her biplediğinde aramak yerine saatten okumanın hayatı ne kadar kolaylaştırdığına inanamazsınız. Bir süre sonra telefona gitmeden direk saatinize bakar oluyorsunuz.  Gelen aramalar açıp/reddetme şansınız da var. Açarsanız telefon handsfree modunda kendini açıyor.

Pebble’ın kayda değer geliştiricisi var. Durum böyle olunca yüzlerce farklı saat temasından kendinize göre olanı da seçebiliyorsunuz.

Pebble’ın en güzel özelliklerinden bir tanesi de şarjının 7 gün dayanması. Apple Watch ve Samsung Gear gibi saatlerin 2-3 günü göremediği bir dünyada Pebble uzak ara önde gidiyor. Tabii ki  şarjın bu kadar uzun gitmesinin sebebi e-ink teknolojisini kullanması. Merak edenler bu linkten teknolojiyi inceleyebilirler. Bendeki Pebble modeli iki renkten oluşsa da 169$ vererek renkli ekranlı olan Pebble Time‘ı da alabilirsiniz. Son işletim sistemi güncellemesiyle beraber iki model de çok güzel arayüze sahip oldular.

Pebble çıkalı uzun süre olmasına rağmen yazıyı şimdi yazmamın nedeni ise müşteri memnuniyeti. 3 hafta önce saatin ekranı bozuldu. Yazılar görünmemeye başladı. Amerika’dan bişey getirdik o da elimizde patladı diye düşünürken, web sitesi iletişim bölümünden şansımı deneyeyim dedim. Ekran bozuldu ne yapabiliriz diye sordum. 2 dakika sonra cevap verip  bozulan cihazın resmini ve seri numarasını gönderin dediler. Herhalde inceleyip, fabrika ayarlarına dönün  diyecekler sandım ama gelen cevap alışmadığım birşeydi : “Garanti kapsamında cihazınızın yenisini kargoya verdik, şu takip numarasıyla takip edebilirsiniz. Lütfen eski cihazınızı bir elektronik cihaz imha makinesinde imha ediniz.” Yani eski cihazı istemediler.

Bu maili aldıktan 2 hafta sonra da yeni saatim elime geldi. Ben de hemen çıkıp eski saatimi apartmanın önünde bulunan elektronik cihaz imha etme cihazında imha ettim 😛

IMG_1249
Eğer akıllı saat hevesiniz varsa mutlaka Pebble modellerinden birini alın derim. Sakın Türkiye’de fahiş fiyata satan satıcılardan almayın. Amerika’ya giden var ne istesem diye düşünmeyin patlatın bir Pebble ;)

Leave a Reply

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.